Uniview IPC3622LE-ADF28K-WP-L 2MP Owlview Wise-ISP Fixed Warm Light Turret Network Camera
  • High quality image with 1080P, 1/2.7″ CMOS sensor and F1.0 large aperture lens
  • 1080P (1920 × 1080)@30/25 fps; 720P (1280 × 720)@30/25 fps
  • Ultra 265, H.265, H.264, MJPEG
  • 120 dB true WDR technology enables clear image in strong light scene
  • Supports 9:16 corridor mode
  • Built-in mic
  • White light, up to 30 m (98.4 ft) warm light distance
  • MicroSD, up to 512 GB
  • IP67 protection
  • Supports PoE power supply
  • 3-axis
Call for Price
Product Description
Camera
Max Resolution 2 MP
Sensor 1/2.7″ CMOS
Min. Illumination Color: 0.0003 Lux (F1.0, AGC ON)
Shutter Auto/Manual, 1 to 1/100000 s
Adjustment Angle Pan: 0° to 360°, Tilt: 0° to 75°, Rotate: 0° to 360°
S/N >52 dB
WDR 120 dB
Lens
Focal Length 2.8 mm 4.0 mm
Iris Type Fixed
Iris F1.0
Field of View (H) 99.0° 85.4°
Field of View (V) 53.0° 47.5°
Field of View (D) 118.0° 98.5°
Lens Type Fixed
DORI
DORI Distance (Lens) 2.8 mm 4 mm
DORI Distance (Detect) 45.0 m (147.6 ft.) 64.3 m (211.0 ft.)
DORI Distance (Observe) 18.0 m (59.1 ft.) 25.7 m (84.3 ft.)
DORI Distance (Recognize) 9.0 m (29.5 ft.) 12.9 m (42.3 ft.)
DORI Distance (Identify) 4.5 m (14.8 ft.) 6.4 m (21.0 ft.)
Illuminator
Supplemental Light Warm light
Light On/Off Control Auto/Manual
Illumination Distance (Warm Light) 30 m (98.4 ft)
Video
Video Compression Ultra 265, H.265, H.264, MJPEG
H.264 Code Profile Baseline profile, Main profile, High profile
Frame Rate Main Stream: 1080P (1920 × 1080), max. 30 fps; 720P (1280 × 720), max. 30 fps;
Video Bit Rate 128 Kbps to 6144 Kbps
U-code Support
OSD Up to 4 OSDs
Privacy Mask Up to 4 areas
ROI Support
Video Stream Dual streams
Image
Smart Illumination Support
White Balance Auto, Outdoor, Fine tune, Sodium lamp, Locked, Auto2
Digital Noise Reduction 2D/3D DNR
Flip Normal, Flip vertical, Flip horizontal, 180°, 90° Clockwise, 90° Anti-clockwise
Dewarping N/A
HLC Support
BLC Support
Defog Digital defog
Image Stabilization N/A
Low Illumination Characteristics ColorHunter with Wise-ISP
Events
Basic Detection Motion detection, Ultra motion detection, Tampering alarm, Audio detection
Audio
Audio Compression G.711U, G.711A
Audio Bitrate 64 Kbps
Two-way Audio N/A
Suppression Support
Sampling Rate 8 kHz
Storage
Edge Storage MicroSD, up to 512 GB
Network Storage ANR, NAS (NFS)
Network
Compatible Integration ONVIF (Profile S, Profile G, Profile T), API, SDK
User/Host Up to 32 users. 3 user levels: administrator, common user and operator
Client EZStation, APP
Interface
Audio I/O N/A
Alarm I/O N/A
Serial Port N/A
Built-in Mic Support
Built-in Speaker N/A
WIFI N/A
Network 1 × RJ45 10 M/100 M Base-TX Ethernet
Video Output N/A
Certification
EMC CE-EMC (EN 55032, EN 61000-3-3, EN IEC 61000-3-2, EN 55035)
FCC (FCC 47 CFR part15 B)
Safety CE LVD (EN 62368-1)
UL/CUL (UL 62368-1, CAN/CSA C22.2 No. 62368-1)
General
Power DC 12 V±25%, PoE (IEEE 802.3af)
Power Consumption Max. 2.6 W
Power Interface Ø5.5 mm coaxial power plug
Dimensions Ø118 mm × 106 mm (Ø4.6″ × 4.2″) (Ø × H)
Weight 0.40 kg (0.88 lb)
Material Metal + Plastic
Working Environment -30 ℃ to 60 ℃ (-22 ℉ to 140 ℉), Humidity: ≤ 95% RH (non-condensing)
Storage Environment -30 ℃ to 60 ℃ (-22 ℉ to 140 ℉), Humidity: ≤ 95% RH (non-condensing)